Jak poinformował portal meczyki.pl, Arka finalizuje transfer 22-letniego ofensywnego pomocnika Adama Ratajczyka z Zagłębia Lubin.

Mierzący 176 cm Ratajczyk jest wychowankiem Znicza Pruszków.

Z Mazowsza w wieku 16 lat trafił do Łódzkiego Klubu Sportowego, zasilając szeregi drużyny rezerw. W pierwszym zespole zadebiutował 16 marca 2019 r., rozgrywając 6 minut w wygranym 3:0 meczu I ligi z Wartą Poznań. W całym sezonie młody zawodnik dołożył wtedy jeszcze tylko 16 minut przeciwko Odrze Opole, ale i tak mógł sobie wpisać do CV awans do Ekstraklasy. Swój premierowy występ w elicie Ratajczyk zaliczył 26 października 2019 r., w wieku 17 lat - wszedł wtedy na boisko na ostatnią minutę wygranego 2:0 spotkania ŁKS-u z Rakowem Częstochowa. Szans otrzymywał jednak coraz więcej. W rundzie wiosennej strzelił swojego pierwszego gola na najwyższym poziomie rozgrywkowym - miało to miejsce w potyczce łodzian z Zagłębiem Lubin na własnym boisku, zakończonym ich zwycięstwem 3:2. W całych rozgrywkach pomocnik wybiegał na murawę 18-krotnie. ŁKS spadł jednak z ligi.

Mimo degradacji klubu młody piłkarz pozostał w Ekstraklasie, bowiem sięgnęło po niego Zagłębie Lubin, które położyło na stół 300 tys. euro. Pobyt na Dolnym Śląsku nie okazał się natomiast dla Ratajczyka szczególnie udany - trapiony kontuzjami zawodnik nie zdołał sobie wywalczyć miejsca w podstawowym składzie i przez kolejne dwa lata przeplatał epizodyczne występy w Ekstraklasie z grą w rezerwach ,,Miedziowych".

We wrześniu 2022 r. pomocnik został wypożyczony z Zagłębia do Stali Mielec. Na Podkarpaciu w rundzie jesiennej wybiegał na boisko regularnie, został też bohaterem wygranego 2:0 wyjazdowego meczu z Miedzią Legnica, kiedy strzelił gola i zanotował asystę. Niestety miało się okazać, że będą to jedyne liczby, jakie Ratajczyk zapisze na swoje konto podczas mieleckiego rozdziału swojego życia. W rundzie wiosennej znów przypałętała się kontuzja, z powodu której od marca nie grał w piłkę.

Na poprzednią kampanię ofensywny gracz wrócił do Lubina. Waldemar Fornalik nie widział go w pierwszym zespole, więc pomocnik został przesunięty do rezerw. Nadal trzymały się go jednak problemy zdrowotne, przez co w całym zakończonym sezonie II ligi uzbierał tylko 8 występów.

Ratajczyk to czterokrotny reprezentant Polski w kategoriach młodzieżowych. Zanotował 2 mecze w kadrze U-19 za kadencji Jacka Magiery (8 minut przeciwko Niemcom i 13 minut przeciwko Danii w potyczkach towarzyskich) i 2 spotkania w reprezentacji młodzieżowej, gdy sternikiem tej drużyny był Michał Probierz (45 minut przeciwko Chorwacji i 24 minuty przeciwko Turcji w starciach kontrolnych).

Kiedy ofensywny zawodnik rozgrywał swoje pierwsze spotkania na poziomie Ekstraklasy w barwach ŁKS-u, dał się poznać jako piłkarz dynamiczny, szybki i dobrze wyszkolony technicznie, posiadający umiejętność gry 1 na 1. Kolejnym z jego atutów jest uniwersalność - poza środkiem pomocy może też zagrać na obu skrzydłach i w ataku. Kontuzje mocno przytemperowały jednak karierę 22-letniego obecnie Ratajczyka. Czy Gdynia okaże się miejscem, w którym wychowanek Znicza da radę się odbudować i wrócić do regularnej gry na wysokim poziomie?